Gitárvásárlás

Ha nem ismered a hangszervásárlás buktatóit, akkor sok tanulópénzedbe fog kerülni ennek a felelősségteljes „szakmának” a megtanulása, és ha használhatatlan gitárt veszel, nem dobhatod majd ki a szemétbe, mint egy éretlen, ehetetlen gyümölcsöt.
 
Ráadásul a hangszer használhatósága nem dog kiderülni a vásárlás pillanatába. Több hét vagy netán hónap múlva derülhet ki az hogy rossz gitárt vásároltál. Ahogy napról napra  tanulsz az oldalról és fejlődsz, nőnek az igényeid és egyre nagyobb elvárásokat támasztasz a hangszereddel szemben. Vajon az a hangszer, amit vásároltál (vagyis inkább, amit eladtak neked), képes-e a beállítási lehetőségeivel követni a te elvárásaidat?
Ha nem tudja követnia gitár az igényed akkor csalódott leszel, a lendület amivel elkezdtél tanulni alább hagy és egyre kisebb lesz a motivációd is.

Mit is jelent ez amit az előző bekezdésben írtam? Tegyük fel hogy már betudod hangolni a gitárodat
(akár hallás után akár hangoló géppel). Ha a vásárlásnál a hangszered behangolhatóságát nem vizsgálod meg, nagyon el fogsz majd keseredni, ha kiderül, hogy egy zenélésre alkalmatlan eszközt szorongatsz a hónod alatt.
 
Szorgalmasan tanulod az akkordfogásokat, de lassan rájössz arra, hogy valami nincs rendben a húrmagassággal. Azt érzed hogy nagyon sok energiát kell belefektess egy dal vagy darab eljátszáshához. Ezzel akkor szembesűlhetsz a legjobban hogy ha egy ismerősöd gitárján kezdessz játszani és azt érzed hogy a húrok sokkal közelebb vannak a nyakhoz, és sakkal kevesebb energiát kell fektess abba hogy tudj rajtajátszani. Vajon be lehet-e állítani optimálisra a húrjaidat? Ki lehet-e szedni a görbeséget a nyakából?
 
Sorolhatnám még a kritériumokat, aminek még a legegyszerűbb és legolcsóbb hangszernek is meg kell felelnie, de azt hiszem, ennyi is elég ahhoz, hogy magadtól rájöjj arra, jobb, ha nem csak lelkesedésből választasz hangszert. (Jusson eszedbe ha lelkesedésből vagy pedig kinézet alapján választasz hangszert azt később megbánhatod!)
 
 

Az eladó személye

 
Ez az egyik legfontosabb tényező, hiszen ha később bármilyen problémád lesz a hangszereddel (hiába voltál akármilyen körültekintő), nem mindegy, milyen ember áll a pult mögött! Vele fogod megbeszélni (ha lehet), ő fogja megérteni (ha akarja), és ő fogja orvosolni a problémát (ha képes rá). Természetesen ez függ az eladó személyétől, és szándékától! Pl.: Sokat számít hogy az eladó milyen. Van aki nem foglalkozik komolyabban az emberrel, van aki segítőkész és tényleg segít kiválasztani a számodra megfelelő gitár és van aki csak rábeszél egy hangszermegvételére.
 
Az eladónak egy csomó személyes kérdéssel kell ráközelítenie a te igényeidre, különben honnan is tudhatná, hogy mit akarsz, mi a célod, mennyi összeget tudsz hangszerre fordítani és mit várhatsz el attól a hangszertől, amit megveszel? Oda figyel rád? Mondasz valamit és lereagálja? Mekkora választékból kínál (persze a te pénztárcád és igényeid alapján) és mutat neked hangszereket? Ha ilyen módon fordul hozzád biztos hogy segítő kész lesz és bízhatsz benne. De mielőtt túlságosan megbízol benne olvasd el a következőt!
 
A vásárlás közben kérdezd meg magadtól ezeket a kérdéseket:
 
  • Kiszolgáltatottnak érzem magam?
  • Szégyellnem kell a hozzá nem értésemet?
  • Nem az én igényem, hanem az ő „erőszakos” stílusa a domináló?
  • Ellát-e jó tanácsokkal? (Ebből van bőven és ez nem kerül senkinek se pénzébe, se idejébe.)
  • Vajon mivel nyűgöz le téged? Azzal, hogy leül neked gitározni a megvásárolandó hangszerrel és ettől te elájulsz, vagy inkább téged figyel és próbál megérteni?
  • Kérdéseidre készséggel válaszol vagy inkább azt érzed, jobb lenne nem megszólalnod?
  • Vajon hallod-e az eladó szájából a hangszer gyengéit vagy hátrányait? Minden hangszernek vannak előnyei és hátrányai, gyengéi és erősségei!
  • Amikor kijössz a boltból, vajon valóban azt érzed-e, hogy itt jó volt a vásárlás, vagy csak örülsz a hangszernek és annak, hogy végre kijöhettél a boltból, „álmaid” gitárjával?
Miközben így vagy úgy történnek a dolgok a boltban, vásárlás közben azért nem csak az eladónak van dolga körülötted, hanem neked is. Föl kell készülnöd a hangszerből, hogy védettséget érezz, és fel kell készülnöd a feléd áramló információk feldolgozására is. Ha nem készülsz fel könnyen kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy 

kérdeznek tőled valamit és erre nem tudsz válaszolni. Lehet hogy több ilyen kérdés után már nem igazán fog veled komolyan foglalkozni és inkább rábeszél téged egy gitárra.

 

A gitár színe

 
Ebbe nem szólhat bele senki! A színek hozzád tartoznak, így efelől csakis te dönts! De azért ezt a fajta igényedet össze kell majd hangolnod a minőséggel. Például ha a két különböző színű gitárból a kevésbé tetsző a jobbik hangszer, tudnod kell azt, hogy vásárlás után mi fog eltölteni nagyobb örömmel: a hangszer színének vizuális élménye vagy a használhatósága? (Emlékezz mit írtam a lecke elején! Ha rosszúl választassz lehet hogy ki kell dobnod a hangszered, mert semmire sem tudod hanszálni!)
 
 

A gitár formája

Nézelődj, kérdezősködj és ismerd meg a különböző gitárokat! Elképesztő a formai változatosság.
(Pl.: Stratocaster, Telecaster, Les paul, Flying V, RR, Explorer, Jazz/üreges, PRS, SG stb...) Nagyon fontos szempont, hogy neked mi tetszik, de az is lényeges, hogy milyen stílusra akarod majd használni a gitárt.
(Tehát ha kalsszikus rock dalokat szeretnél játszani ajánlani tudom neked a Les Paul, Stratocaster gitárokat.)  De azért kérdezősködj tanárodtól, gitáros ismerősöktől, az üzletek eladóitól, vagyis informálódj minden fórumon. Nézd meg a kedvenc előadóid milyen típusú, formájú hangszert használnak. Ha nincs semmilyen elképzelésed, akkor hallgass az ösztöneidre és a szívedre, később úgyis ki fog alakulni egy konkrét kép a neked való hangszerről. (Ha az első gitárod az érzéseid alapján választod nagyon fogsz hozzá ragaszkodni. A későbbiekben meg így is úgy is már lesz annyi tapasztalatod hogy tudod mit szeretnél vásárolni. Ez csak személyes tanács.)
 
Ha megtaláltad a neked külsőleg tetsző hangszert, akkor az át is esett az első rostán. De most nézzük tovább! Ha már nem az első hangszeredet veszed és tudsz valamennyire gitározni, ne ess abba a hibába, hogy rögtön leülsz játszani. Ebben az esetben ugyanis nem tűnsz komoly vevőnek, hiszen ezt teszi nap mint nap több száz fiatal és eszük ágában sincs hangszert venni. Ezálltal nem fog komolyan venni téged az eladó! És ugyan úgy fog veled foglalkozni mint a többi fiatal sráccal.
 
Hogyan láthatná tehát a kereskedő, hogy te nem azért jöttél hozzá, hogy nyilvánosan élvezkedj egyet, hanem azért, mert vásárlási körúton vagy, így érdemes rád egy kicsit jobban odafigyelni? Kérd el a kereskedőtől a hangszert (ez nagyon fontos, mert az az övé) és vizsgáld meg!
 
 

A gitár teste

 
Röntgen szemmel nézd át, nincs-e rajta valami sérülés, repedés, esetleg törés. Használt hangszer esetén ez természetes. Ezt egész nyugodtan, nagyon lassan és nagyon közelről szemlélve tedd. Akármennyibe kerül is egy hangszer, ne legyen rajta ilyen típusú elváltozás. Ha már vásárolsz egy gitárt azon akkor ne legyen esztétikai hiba! Bármilyen kis minimális sérülés van a gitáron azt ne vedd meg! Lehet hogy hajszálrepedés és nem foglalkozol vele de 1-2 évvel később teljesen megszáradt a gitár fából készült teste sokkal sérülékenyebb lesz!
 
Nézd meg a gitár hangoló részét (fejét), vedd észre, ha valami el van görbülve, vagy nem úgy áll, mint a többi ugyanolyan hangszeren. Pásztázd végig a nyakat, vagyis a fogólapot és az íves részt. Haladj tovább és vizsgáld meg a gitár testét a nyak találkozásánál. A csavarozott nyakú, elektromos gitároknál itt vannak a legvékonyabb részek, így néha repedések keletkeznek a fában, ami lassan továbbhalad a test vastagabb részeibe is. A lakkréteg apró hajszálrepedéssel jelzi ezt a hibát. (Itt is ugyan azt tanácsolom mint a testnél. Ha hibát találsz kérj mást!)
 
Az akusztikus hangszereknél (köznyelven dobgitár vagy klasszikus gitár) ugyanitt a test és a nyak találkozási vonalain szokott elereszteni a ragasztás, ütődés, rossz ragasztási technológia vagy a klímaváltozásnál lejátszódó természetes száradás miatt. Ha akusztiksu/nylon gitárvásárolsz véletlenül se vagyél 12-13 ezer forintos gitárokat. A legelső ár/minőség ben elfogadható gitár a Cort AD810.
 
Akusztikus hangszereknél a legkisebb sérülés sem legyen a testen és különös gonddal vizsgáld meg azt a pontot, ahol a húrtartó találkozik a fedlappal. Itt ugyanis a húr feszítése nagy erővel hat, így ha rossz a ragasztás minősége, észre fogod venni, hogy a két felület között keskeny hézag támadt. Ebből később nagy problémáid lehetnek. Akár ha elejted a hangszert vagy csak nem engeded le a húrt és folyamatos feszítés alatt van évek alatt könnyen megeshet hogy megsérül a gitár és utána a megjavítása sokkal több lesz mint a gitár akkori értéke.
 
Az elektromos gitáron a szemed járja végig a fém alkatrészeket is. Itt ugyan eget verő hibákat általában nem fogsz találni, de azért kisebbek akadhatnak. A krómozás sérült és alatta már rozsdásodik (használt hangszernél ez nem gond), vagy a krómréteg felhólyagosodott. Vizsgáld meg hogy rendesen működik-e a tremoló vagy
floyd-rose (utóbbit nem ajánlom kezdőknke mert nehezen lehet rajta elsajátítani a kéztartást). Vizsgáld meg hogy működnek a potméterek és a kapcsoló minden állásba remekül működik és nem ragad be. Ha mindezt megteszed, amit itt tanultál, és a hangszer átjutott ezen a selejtezőn is, vizsgálódj tovább.
 
 

A gitár nyaka

 
Játszhatóság és játékkomfort szempontjából ez a hangszer legfontosabb része, így a legkörültekintőbben itt kell eljárnod. 

Egy nyak akkor jó, ha egyenes vagy ha kiegyenesíthető. Erről a nyakban lévő merevítő pálca gondoskodik. Emeld fel a gitárt és nézz bele a nyakba, mint az asztalos a lécbe! Figyeld a nyak élét, ha egyenletesen íves, attól még jó, mert be lehet állítani (ha pedig nem állítható, akkor garanciális). Ha tökéletesen egyenesnek látod, kérdezd meg, hogy mióta áll a boltban. Ha régóta van az üzletben (fél év), az nagyon jó, mert akkor már nem sokat változik. Ha megélt már egy fűtési szezont vagy legalább a felét, az a legjobb. Ha viszont nemrég jött a hangszer (1-2 hét), akkor az még változhat (ez főként az elérhető, olcsóbb hangszerekre vonatkozik). A gitár nyaknál légy figyelmes hogy milyen tipusú nyakat nézel! Ebből is több változat van. Van aki a vastagabb nyakat szeretni mert nagyobb a keze van aki a szűkebb nagyakat részesíti előnyben mert kicsi a keze.

 

A nyak mindkét oldalába (élébe) nézz bele, mert gyakori hiba, hogy az egyik oldal más görbeséget mutat. Ez a fa vetemedése, ami nagyon nagy hiba. Teljesen egyforma legyen a két él.
Mindent összegezve a nyakban ne legyenek kisebb-nagyobb huplik, egyenetlenségek, azaz vagy gyönyörűen íves (amit majd beállítasz), vagy tökéletesen egyenes legyen.
 
Sajnos az olcsóbb klasszikus gitároknál, nincs lehetőség arra hogy betudd állítani ezért csak azt tudom javasolni hogy vizsgálj meg nagyon sok gitárt.
 
 

A gitár bundjai

 
A bundok óriási szerepet játszanak a játékérzetben. Először arról kell meggyőződnöd, hogy jól van-e felbundozva a hangszer. Minden bund egyformán üljön a neki kiképzett vájatban. Ha ez nem így van, akkor a bundvasak és a nyak között itt-ott különböző nagyságú réseket látsz, vagyis az érintők nem fekszenek fel a nyakra. Ez megnehezítheti a játékodat és ennek a cseréje/javítása költséges.
 
Hiába egyenes a nyak, ha a bundok legmagasabb pontjai nem egy síkban vannak, akkor a gitár beállítás után is zörögni fog, vagy néhány helyen egyáltalán nem szól.
 
Sokszor a bundok felülete túlságosan nyers, reszelős és ez nagyon zavaró a nyújtások, vibrátók végrehajtásában. Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy az alsó három húr közül (G, H, E) lenyomsz egyet és le-föl mozgatod a bundon. Ha kaparós hangot halassz vagy durva reszelést érzel, akkor a bundozás nagyon gyenge. Ezen ugyan lehet javítani, de a gitárvásárlás után ne az legyen a következő, hogy elmész a hangszerjavítóhoz, és kapásból bund cserélést kell kérj a gitáron. Idővel így is úgy is kopni fog a bund de nem mind egy hogy egy új vagy pedig egy agyon nyúzott gitárt kell szervízbe vinned.
 
 

A gitár hangolhatósága

 
Az elektromos gitároknál a finomhangolás megoldott, így ezeket a hangszereket beállításuk után gyönyörűen be lehet hangolni. Sajnos az akusztikus hangszereknél ez a finomhangolási lehetőség még várat magára egy kicsit, ezért lényegében a legtöbb nem csúcsminőségű hangszer hamis.
 
 

A gitár hangja és a kényelem

 
Annak a gitárnak, amit éppen vizsgálunk, természetesen feltételezzük, hogy van hangja, ezért ezt vizsgáljuk meg utoljára.
 
Sokan azt mondják, hogy az olcsóbb gitároknak „nincs hangjuk”, és ezért ne vedd meg. De mitévő légy, ha most csak erre telik? Ez a „nincs hangja” olyan, mintha egy gyermekének éneklő anyáról mondanánk azt, hogy „mit sipákol ez a nő, hiszen semmi hangja nincs, nem is tud énekelni, így hát ne is énekeljen, maradjon csöndben, szeressen némán, főzzön és takarítson, másra nem is jó”. Ez nem így van! Mindenkinek más az ízlése és mindenkinek mást jelent az hogy "jó hangzás". Igaz hogy az olcsó hangszerek nem rendelkeznek szép tiszta hangzással de a célnak megfelelő.

 

 

Ha ezeket a tanácsokat követted és már van gitárod kattints ide hogy átugorj a következő leckére.